Porady

Okładziny elewacyjne

Płytki okładzinowe to szybki sposób na efektowne oraz trwałe wykończenie powierzchni zewnętrznych. Stosuje się je przede wszystkim na cokoły budynków, ale też ozdabia nimi ściany oraz elementy architektury ogrodowej.

psbiprzysucharadzaokladziny_elewacyjneend_strona_1.jpg

Płytki okładzinowe to szybki sposób na efektowne oraz trwałewykończenie powierzchni zewnętrznych. Stosuje się je przedewszystkim na cokoły budynków, ale też ozdabia nimi ściany orazelementy architektury ogrodowej.
Okładziny elewacyjne dzielą się na montowane "na sucho", na ruszciedrewnianym lub stalowym oraz klejone. Nasz folder poświęcamyokładzinom klejonym. Na okładziny zewnętrzne nadają się płytkimrozoodporne o niskiej nasiąkliwości. Do wykańczania elewacji służągłównie płytki małoformatowe, przyjrzyjmy się zatem, co oferujerynek.

Klinkier
Płytki klinkierowe są chętnie używane, gdyż materiał ten jestpowszechnie uznawany za szczególnie elegancki. Mają bardzo małąnasiąkliwość i są niepalne. Wytwarzane są w wielu kolorach iodcieniach: charakterystycznej dla klinkieru ciemnej czerwieni, wbrązach, ale są również płytki grafitowe, beżowe czy żółte. Ichpowierzchnia może być gładka lub cieniowana, a także o fakturzeimitującej ręczne formowanie; szkliwiona lub nie. Płytki są chętniewykorzystywane do wykańczania nie tylko cokołów budynków, ale teżschodów, elementów małej architektury ogrodowej oraz obudówkominków i rozmaitych ścianek we wnętrzach.

Do wykonywania naroży ścian służą płytki kątowe, dzięki którymelewacja wygląda na ceglaną. Waga płytek zależy od ich grubości;najcieńszymi można pokrywać ściany ocieplane. Materiał ten bardzodobrze sprawdza się podczas bezpośredniego, długotrwałego kontaktuz wodą, dlatego wykonuje się z niego obrzeża oczek wodnych lubujęcia wody oligoceńskiej. Trzeba jednak wybierać płytki gładkie ojak najmniejszej nasiąkliwości. Choć pisaliśmy już o tym w innychfolderach, przypomnijmy, że różnice w odcieniach wyrobówklinkierowych wynikają z procesu produkcji. Warto kupować materiałz jednej partii produkcyjnej, a przed przystąpieniem do montażuwymieszać płytki ze wszystkich palet.

Silikat
Płytki silikatowe są odporne na działanie warunków atmosferycznychi mają właściwości grzybobójcze - dzięki zawartości wapna. Ichniewielka waga pozwala wykonać elewację nawet na warstwieocieplenia. Ponieważ jednak jest to materiał nasiąkliwy, koniecznejest zaimpregnowanie wykonanej powierzchni środkiemuniemożliwiającym wnikanie w nią wilgoci. Impregnacja dodatkowoutrudnia osadzanie się brudu na elewacji. Dostępne są płytki białe(można je malować) lub barwione - zazwyczaj na kolory pastelowe.Ich powierzchnia może być gładka bądź imitować kamień łupany.

Naturalny kamień
Dostępne są płytki z wielu rodzajów kamieni, ich powierzchnia możebyć szlifowana, polerowana lub płomieniowana. Wymiary płytek sąróżne i zależą od producentów, bądź są dostosowywane doindywidualnych zamówień. Kolorystyka jest bardzo różnorodna, ma nanią bowiem wpływ miejsce pozyskania materiału. Nawet najcieńszepłytki z naturalnego kamienia mają sporą wagę, dlatego nie nadająsię do oklejania dużych powierzchni. Sprawdzają się natomiast jakoochrona cokołów budynków.


Sztuczny kamień
Jako okładziny elewacyjne stosuje się płytki betonowe lubkonglomerat kamienia z żywicą syntetyczną. Płytki produkuje się nabazie naturalnego kamienia mielonego oraz cementu i zbroi włóknamiszklanymi. Płytki są barwione w masie. Dostępne są również panele zkonglomeratu kamiennego, produkowane na bazie keramzytu, ważące ok.27 kg/m2. Płytki ze sztucznego kamienia mogą mieć kształtnieregularny, kwadratu bądź prostokąta. Elewacja wymagazaimpregnowania. Kolorystyka i faktura imitują naturalny materiał.Sztuczny kamień może być też pokryty warstwą utwardzonej żywicyakrylowej, co pozwala na uzyskanie większej palety kolorów.


Montaż okładzin
Płytki okładzinowe z takich materiałów, jak klinkier, silikat orazmateriały ceramiczne montuje się w taki sam sposób. Jako okładzinyścian nadają się płytki o grubości nie większej niż 3 cm. Można jeukładać na typowych podłożach budowlanych, takich jak: bloczki,cegły, pustaki ceramiczne i betonowe, oraz na tradycyjnych tynkachcementowo-wapiennych. Jeśli podłożem będzie gazobeton, należywybrać najcieńsze (czyli najlżejsze) płytki. W przypadkuzastosowania cięższych płytek, okładzina może się odrywać wraz zfragmentami bloczków. Do montażu płytek przystępuje się powykończeniu wyższych części ścian, aby nie zachlapać tynkiem lubfarbą ich powierzchni. Podłoża, do których będą przyklejane płytkielewacyjne muszą być mocne, równe i suche, ale nie powinny byćgładkie, gdyż zmniejsza to przyczepność kleju. Zbyt gładkie podłożenależy porysować ostrym narzędziem. Jeśli podłożem ma byćpowierzchnia otynkowana, wówczas tynk musi być suchy. Nie należymocować płytek okładzinowych, dopóki budynek nie osiądzie, ponieważwiąże się to z niemal pewnym ich popękaniem pod wpływem ruchówpodłoża. Proces osiadania trwa kilka miesięcy. Przed montażempłytek konieczne jest zagruntowanie podłoża i ewentualne wyrównaniejego powierzchni mrozoodporną zaprawą cienkowarstwową. Płytkiokładzinowe można mocować również na ścianach dwuwarstwowych orazocieplanych. Wówczas izolację termiczną należy przymocować dościany nośnej kołkami z talerzykami dociskowymi (4-6 szt./m2).Ocieplenie pokrywa się siatką zbrojącą z włókna szklanego,zatopioną w warstwie masy klejowej o grubości min. 6 mm. Kołkimuszą przechodzić przez siatkę, ale talerzyki nie mogą wystawać zzaprawy klejowej. W takim rozwiązaniu można stosować płytki ogrubości nieprzekraczającej 1,5 cm i stosunkowo lekkie (do 40kg/m2). Układa się je od dołu ściany. Cięższe okładziny opiera sięna stalowej listwie cokołowej, zamocowanej u dołu ściany, przy czymnawet przy takim wzmocnieniu zaleca się pokrywanie nimi ścian tylkodo wysokości 1,5 m. Zaprawy klejowe muszą być dobrane do materiału,z jakiego wykonane są płytki. Kleje stosowane na zewnątrz muszą byćelastyczne i mrozoodporne. Grubość warstwy zaprawy klejowej niepowinna przekraczać 5 mm, jednak przede wszystkim należy stosowaćsię do zaleceń jej producenta. Klejem pokrywa się zarówno spódpłytek, jak i podłoże. Dzięki temu w warstwie kleju nie pozostająpuste przestrzenie, w których mogłaby gromadzić się woda i w zimieuszkadzać okładzinę.

Do mocowania okładzinowych płytek klinkierowych nie należystosować tradycyjnej zaprawy murarskiej m.in. dlatego, że zawarty wniej cement może spowodować przebarwienia i powstawanie wykwitów naich powierzchni. Między płytkami ceramicznymi oraz klinkierowyminależy pozostawić spoiny o szerokości 5-12 mm; im większe płytki,tym szersza spoina. Tak szerokie spoiny kompensują rozszerzalnośćtermiczną płytek i umożliwiają odparowanie wilgoci ze ściany. Jestto szczególnie ważne w przypadku płytek szkliwionych i innych oniskiej paroprzepuszczalności. Masa fugująca musi być przeznaczonado konkretnego rodzaju okładziny. Powierzchnia spoiny powinna byćlekko wklęsła, zaś materiał musi szczelnie przylegać do płytek.Okładziny fuguje się w kilka dni po przyklejeniu; masa musi byćelastyczna i mrozoodporna. Okładziny z kamieni naturalnych mocujesię na zaprawę cementową, zalewając nią szczelinę między płytą aścianą (dolna krawędź płyty musi być podczas zalewania dociśniętado podłoża) lub na elastyczną zaprawę klejową. Płytki układa się zniewielkim luzem na stykach, zaś fugi pozostają niewypełnione.

KLINKIER PRZYSUCHA RZADZI
Płytki klinkierowe elewacyjne są doskonałym materiałemwykończeniowym, służącym do pokrywania ścian obiektów budowlanych.Znajdują zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym i obiektachużyteczności publicznej. Płytki Klinkier Przysucha produkowane są wtzw. technologii wyrobów ciągnionych, dzięki czemu mają wygląd istrukturę cegieł klinkierowych. Wyroby cechuje mrozoodporność orazniska nasiąkliwość, są bardzo trwałe i łatwe w utrzymaniu. Wofercie znajdują się dwa rodzaje płytek kątowych: 120/35x65x10 mmoraz 120/250x65x10 mm. Zastosowanie tych płytek i wklęsłej spoiny oszerokości 8-12 mm nadaje elewacji wygląd ceglany. Wyrobyklinkierowe są produktami naturalnymi, należy więc przestrzegaćkilku podstawowych zasad, by móc w pełni cieszyć się tym, co z nichpowstaje:

  • kupować wyroby pochodzące z jednej partii, aby uniknąćproblemów z różnicami kolorystycznymi;
  • mieszać wyroby z całej zakupionej partii (jednocześnie używaćprodukty z kilku opakowań);
  • stosować odpowiednią chemię budowlaną. Klejenie okładzinklinkierowych lepiej powierzyć wyspecjalizowanemu fachowcowi, którypodejmie decyzję co do zastosowania materiałów pomocniczych, wzależności od warunków występujących w miejscu montażu.

Klinkier Przysucha poleca także kształtki
i daszki ogrodzeniowe, parapety, płytki
podłogowe oraz stopnice, które doskonale
komponują się z klinkierową elewacją.

Porady

Trwa ładowanie...

Inspiracje

Trwa ładowanie...